Navigace
Nová fotogalerie
Kdo je on-line
» Hosté on-line: 1

» Členové on-line: 0

» Registrovaní členové: 169
» Nejnovější člen: Sedlacek852
Diskuze fóra
RSS kanál
Přihlásit se k odběru kanálů

Poslední Downloady
Poslední novinky
Poslední články
Poslední vlákna
Poslední odkazy

Validovaná RSS
Přihlášení
Jméno

HesloNejste členem?
Klikněte sem
a zaregistrujte se.

Zapomněli jste heslo?
Pro zaslání nového
Klikněte sem.
Poslední články
Nejnovější komentáře
Shoutbox
Pro přidání zprávy se musíte přihlásit.

panda
26-08-2019 07:19
„Murphyho čtvrtý logický závěr: Udělat cokoli blbuvzdorným je nemožné, protože blbci jsou ohromně vynalézaví.“ Zdroj: https://citaty.net
/murphyho-zakony/?
q=27561

panda
20-06-2019 09:59
„Chybovat je lidské, ale jestli chcete něco opravdu posrat potřebujete počítač.“ Zdroj: https://citaty.net
/murphyho-zakony/

Traper
02-04-2019 16:04
Život dává lekce pouze těm, kteří se chtějí učit.

Shoutbox - Archiv
Hiearchie článků
Na jihu Gardy

Lago di Garda – jezero největší, nejčistší, nejoblíbenější, alespoň v Itálii.

 

Břehy jezera jsou velmi odlišné, na chráněném západním břehu rostou olivy, citrusy a vinná réva, severní břehy jsou obklopeny až ke břehu sahajícími skalnatými strmými svahy vysokých hor. V nejširším místě, úplně na jihu, je jezero široké 16 km a obklopené mírnou nížinou. Vhodné místo na krátkou letní zastávku.

 

Zhruba uprostřed na adrese Via Cantarane 18, 25019 Sirmione, na souřadnicích 45°27’38’’N, 10°38’01’’O může jako základna k prozkoumání jižního břehu Gardy, ale i ke koupání, relaxaci a odpočinku posloužit STPL Area Sosta Camper Laguna Marina. Není nejlevnější, jedna noc pro obytné auto, dva dospělé a jedné dítě přijde na 24 EUR, ale je klidný, od břehů jezera vzdálený jen pár desítek metrů, stíněný vzrostlými stromy. A skvěle poslouží jako výchozí bod pro cyklistické poznání rovinatých břehů jižní části Lago di Garda.

 

Nejatraktivnějším cílem je opevněné městečko Sirmione situované na úzkém poloostrově ve tvaru vztyčeného prostředníku trčícího 4 km od jihu ke středu jezera. Komu připomíná název síru, není daleko od pravdy, zdejší sirné léčivé prameny dokázali ve svůj prospěch využít už Římané. Na některých místech dodnes prameny volně vyvěrají do jezera, v nádržkách neuměle ohraničených nízkými hradbami z volně poskládaných kamenů se vždy zdržuje několik teplomilných koupajících se.

 

Dominantou městečka je pevnost Rocca Scaligera, ze tří stran obklopená vodami jezera. Postavil ji ve 13. století slavný veronský panovnický rod Scaligierů, do dnešních dnů se však v pevnosti mnoho pamětihodností nedochovalo a ani výhled z věže není adekvátní vysokému vstupnému. Za to procházka městečkem je zdarma, pokud se nenecháte zlákat některou z četných kaváren, restaurací a gelaterií lákajících na desítky druhů skvělé zmrzliny. Zajímavostí je, že v letních měsících vás do uliček městský strážních nevpustí s bicykly a přinutí vás opustit věrná šlapadla. Proto zámky na tento cyklovýlet s sebou !!

 

Naopak na východ od STPL vás cyklostezka mezi břehem jezera a vinicemi dovede do městečka Peschiero del Garda. I tady najdete mnoho restaurací, včetně té McAmerické, navíc cyklostezka není vedena tak, abyste něco viděli. Ale právě tady vytéká voda z jezera, dokonce v několika ramenech, tedy opět místo jako stvořené pro stavbu pevnosti. Ta zdejší je však novější a zdaleka ne tak pěkná, romantická. Svou atmosféru má však přístav jachet a jezerní osobní dopravy.

 

Cestou zpět stojí za pokus použít cestu pro pěší vedoucí přímo po břehu jezera, ale protože ta navazuje na mnoho pobřežních kempů a protože jejich obyvatelé vyasfaltovanou cestu hojně využívají k procházkám, brzy pochopíte, že zákaz vjezdu cyklistům sem je více než oprávněný. Výhledy na jezero však za pár set metrů vedení kola stojí, stezku pak můžete na mnoha místech opustit a vrátit se na úsek vyhrazený cyklistům.

 

Na jižním břehu Gardy se pak vyplatí navštívit třeba i Desenzano s dalším hradem a římskou vilou se zachovalými mozaikami, Bardolino, letovisko, které dalo jméno známé odrůdě trentinského červeného nebo Lazise, další opevněnou vesnici na břehu jezera. A až se nabažíte vod a atmosféry jezera, můžete pokračovat v další cestě severní Itálií.

 

Zatím nikdo nekomentoval. Buďte první kdo vloží svůj komentář.
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášený.